ندای یک بسیجی عاشق

ندای یک بسیجی عاشق 313135


شکستگی عمودی دندان در دندان‌هایی که به دلیل پوسیدگی...

به نقل از "ندای یک بسیجی": شکستگی عمودی دندان در دندان‌هایی که به دلیل پوسیدگی وسیع، درمان ریشه شده‌اند یا دارای پرکردگی وسیع هستند، بیشتر دیده می‌شود. همچنین ممکن است فشار وارده به دندان از حد تحمل آن بالاتر باشد و باعث شود ترک بخورد که با گذشت زمان، این ترک به شکستگی وسیع تبدیل می‌شود.

دندان شکسته

دکتر آنیتا عیوض‌لو‌، دندانپزشک به سئوالات زیر پاسخ می دهد.
دندان برخی افراد به طور ناگهانی به صورت عمودی می‌شکند. چرا گاهی چنین اتفاقی می‌افتد؟

خوب است بدانید فشار‌های ناشی از جویدن غذا، به صورت متعادل و مناسب به دندان‌ها وارد می‌شود و دندان‌ها نیز این فشار را به فک بالا و پایین منتقل می‌کنند، اما در صورتی که شخصی به هر دلیل چند دندان خود را از دست بدهد، نیرویی که هنگام جویدن به وسیله عضلات جونده به بقیه دندان‌های وارد می‌شود، بیشتر از حالت طبیعی خواهد بود و سهم هر دندان از فشار جویدن، بیش از حد طبیعی بالا می‌رود. در چنین شرایطی، شکستن عمودی دندان که معمولا تا ریشه نیز ادامه می‌یابد انتظار می‌رود.

این حالت در دندان‌هایی که به دلیل پوسیدگی وسیع، عصب کشی شده‌اند و یا دارای پرکردگی وسیع هستند، بیشتر دیده می‌شود. همچنین ممکن است فشار وارده به دندان از حد تحمل آن بالاتر باشد و باعث شود ترک بخورد که با گذشت زمان، این ترک به شکستگی وسیع تبدیل می‌شود.
شکستگی تاج یا لب پریدگی از موارد شایع شکستگی دندان محسوب می‌شود. با این تفاسیر چه تفاوتی میان شکستگی عمودی دندان با چنین مواردی وجود دارد؟

نشانه برخی ترک‌هایی که در مینای دندان ایجاد می‌شود، حساسیت به سرما و گرما و مواد غذایی شیرین است. نشانه برخی ترک‌هایی که در ریشه دندان ایجاد می‌شوند نیز این است که وقتی دندان‌هایتان را روی هم فشار می‌دهید، دندان درد می‌گیرد.

شکستگی دندان‌های عصب‌کشی شده با علائمی چون آبسه دندانی همراه است، یعنی باکتری‌ها از محل شکستگی به بافت‌های اطراف ریشه دندان نفوذ می‌کنند و می‌توانند باعث ایجاد التهاب و عفونت لثه شوند

در بیشتر موارد می‌توان ترک‌های ایجاد شده روی تاج دندان‌ را بخوبی ترمیم کرد، اما اگر ترک در ریشه دندان اتفاق افتاده باشد، در بیشتر موارد قابل درمان نیست. بویژه اگر شکستگی عمودی ریشه اتفاق افتاده باشد، درمان آن در طولانی‌مدت موفقیت آمیز نخواهد بود. اما آیا بروز این اتفاق به جنس دندان، اعمال دندانپزشکی انجام شده روی دندان مثل پر کردگی و عصب‌کشی بستگی دارد؟

شکستگی عمودی ریشه دندان یک پیشامد ناگوار در درمان کانال ریشه (عصب کشی دندان) است که اغلب سبب خارج کردن دندان می‌شود. علائم و نشانه‌های کلینیکی آن نیز اغلب مشابه درمان‌های ناموفق کانال ریشه است.
نشانه‌های این نوع شکستگی چیست؟

شکستگی عمودی ریشه، از تاج دندان و سطح جونده آغاز می‌شود و تا ریشه دندان امتداد پیدا می‌کند و در نهایت باعث دو نیم شدن دندان خواهد شد. البته علائم شکستگی عمودی ریشه در دندان‌های دارای عصب و دندانی که در اثر التهاب و عفونت شدید یا عصب‌کشی، عصب ندارد، متفاوت است. به طوری که در دندان‌های زنده (دندان سالم و بدون عصب‌کشی) ضمن این‌که دندان به محرک‌های سرما و گرما حساس خواهد شد، حساسیت به درد نیز حین جویدن احساس می‌شود.
عوارض بی‌توجهی به درمان کدامند؟

بی‌توجهی به درمان هر بیماری، عوارضی را برای شخص به همراه دارد. در حوزه دندانپزشکی نیز به تاخیر افتادن تشخیص و درمان با بروز مشکلات درمانی یا عوارض دیگری برای شخص از جمله شکستگی عمودی دندان همراه است. از آنجا که این دندان‌ها اغلب قابل‌ نگهدا