ندای یک بسیجی عاشق

ندای یک بسیجی عاشق 313135


انسان عاقل، هرگز درصدد کسب رضایت دشمنش نمی کوشد....

به نقل از "ندای یک بسیجی": انسان عاقل، هرگز درصدد کسب رضایت دشمنش نمی کوشد. ولی گاهی نادانسته قدم به راهی می گذارد که نهایتش جز خواسته دشمنش نخواهد بود.
محمد دهقانی زاده - کارشناس حوزه

شهید اول، سخنی از امام محمد تقی علیه السلام نقل کرده است قابل تأمل: مَن أطاع هواه أعطى عدوَّه مُناه ؛ کسی که از هوسش اطاعت کند، آرزوی دشمنش را برآورده نموده است.
امام متذکر شده که کنار گذاشتن درایت و اندیشه، و اطاعت از هوی و هوس برای انسان خسارت به بار می آورد. دشمن نیز درصدد ضربه زدن و خسارت وارد کردن است. از این رو آنچه از تبعیت از هوس برای انسان حاصل می شود با آنچه دشمن برای ما می طلبد یکی است.
اطاعت دشمن شاد کن
اهل بیت، شارحان و مفسران بزرگ قرآن اند و خود آن ها قرآن را به عنوان ملاک سنجش سخنشان معرفی کرده اند. این سخن امام نهم نیز از این قاعده مستثنا نیست و ریشه ی آن را در قرآن می توانیم بیابیم: أَفَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَـٰهَهُ هَوَاهُ وَأَضَلَّهُ اللَّـهُ عَلَىٰ عِلْمٍ وَخَتَمَ عَلَىٰ سَمْعِهِ وَقَلْبِهِ وَجَعَلَ عَلَىٰ بَصَرِهِ غِشَاوَةً ؛
پس آیا دیدى کسى را که هوس خویش را معبود خود قرار داده و خدا او را دانسته گمراه گردانیده و بر گوش او و دلش مُهر زده و بر دیده اش پرده نهاده است؟
خداوند در این آیه متذکر شده که اطاعت از هوای نفس، زمینه گمراهی (ندیدن راه حق و نشنیدن سخن صحیح) را فراهم می آورد و موجبانحطاط انسان می شود. و کیست گمراه تر از آنکه بى راهنمایى خدا از هوسش پیروى کند؟
بعد از روشن شدن فریبندگی هوی و هوس، این سؤال مطرح می شود که مراد امام نهم از دشمن کیست؟ آن دشمنی که خواسته اش انحطاط ماست کدام است؟ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

بهترین کانال تلگرام    بهترین کانال سروش    بهترین اینستاگرام
طبقه بندی: مذهبی - سبک زندگی،
برچسب ها:دشمن، nalk، محمد دهقانی زاده، کارشناس حوزه، انسان عاقل،

[ یکشنبه 1396/01/20 ] [ 135 313 ]

[ نظرات() ]


پشتیبانی